Zvýšená pigmentácia kože je stále častejším problémom, ktorý len malá žena uvíta s nadšením. Hyperpigmentácia sa môže prejaviť v rôznych podobách od malých škvrní až po rozsiahle mapy, ktoré môžu pokryť väčšiu časť pokožky. Z akých dôvodov sa objavujú svetlo hnedé až čierne farby na našej pokožke?

Čo je hyperpigmentácia?

Nadmerná pigmentácia kože v podstate naznačuje nadbytok melanínu. Poruchy pigmentácie sú najčastejšie tvorené základnými typmi fyziologických farbív – melanínom a hemoglobínom. Pri hyperpigmentácii produkujú bunky v koži nadmerné množstvo farbiva. Melanín je hnedý a bunky ho produkujú ako reakcia na slnečné žiarenie, zatiaľ čo hemosiderín je skôr svetlej, hrdzavohnedej farby a pochádza z hemoglobínu, ktorý obsahuje železo. Zvýšená pigmentácia kože sa prejavuje v podobe malých bodov, škvŕn či fľakov, ale aj rozsiahlejších pigmentových máp, ktoré predstavujú nesmierne estetické problémy.

 

Príčiny nadmernej pigmentácie

  • Slnečné žiarenie – tvorba melanínu je ovplyvnená intenzitou slnečného žiarenia. Pokiaľ chcete docieliť svetlejšieho pigmentu svojej pokožky, je nevyhnutné vyhnúť sa opaľovaniu, a to tiež v soláriu. Ďalším nevyhnutným krokom je pravidelné používanie krému s vysokým ochranným faktorom.
  • Dedičnosť – aj vrodené dispozície môžu mať na vznik hyperpigmentácie určitý vplyv. Ak sa vo vašej rodine v minulosti zvýšená pigmentácia objavila, je veľmi pravdepodobné, že sa môže v priebehu rokov prejaviť aj u vás.
  • Protizápalové zhnednutie kože – zmenu sfarbenia kože môžu vyvolať tiež kožné choroby. Medzi časté príčiny hyperpigmentácie patria napríklad bakteriálne infekcie či akné.
  • Hormonálna nerovnováha – hyperpigmentácia môže byť tiež následkom hormonálnej nerovnováhy v tele. V tomto prípade je možné zvýšeniu pigmentácie čiastočne predísť užívaním kvalitných doplnkov stravy, ktoré svojimi účinkami pozitívne ovplyvňujú hladinu hormónov.

 


Veľmi šikovným pomocníkom je MACA NEGRA FORTE s extraktom rastliny macy horskej, ktorá vám prírodnou cestou pomôže vyrovnať hormonálnej hladiny. Okrem toho, že priaznivo pôsobí na stabilizáciu hormónov, dodáva tiež energiu, vitalitu a priaznivo pôsobí na celkové zdravie orgánov i organizmu.


 

Prejavy hyperpigmentácie

Rovnako ako má hyperpigmentácia niekoľko rôznych príčin, môže mať aj viacero odlišných prejavov. Je všeobecne známe, že slnko dokáže svojím žiarením na našej pokožke vymaľovať roztomilé fliačky, ktorým už naše babičky hovorievali „pehy krásy“. Existujú však aj ďalšie prejavy hyperpigmentácie, ktoré nemusia byť jednoduchým roztomilým fliačkom, ale môžu predstavovať skutočný problém.

Pehy – ephelides

Pihy jsou geneticky podmíněné a sklon k jejich tvorbě je zpravidla vrozený. Pihy bývají typickým znakem rusovlasých a světlovlasých lidí. Jejich barva a tvar se většinou za celý život nijak výrazně nezmění. Pihy jsou druh hyperpigmentace, která se nejčastěji objevuje na nose, v obličeji, pažích a horní části hrudníku.

Solárne lentigo

Tento druh hyperpigmentácie sa prevažne prejavuje na jar a v lete ako reakcia na slnečné žiarenie. Počas zimy väčšinou vybledne alebo úplne zmizne. Objavuje sa prevažne vďaka dedičnosti. Vyskytuje sa najčastejšie na tvári a ramenách.

Melasma (chloasma)

Chloazma je druh hyperpigmentácie, ktorá sa najčastejšie objavuje v tehotenstve, prevažne v oblasti tváre. Sú to ostro ohraničené škvrny hnedej farby, ktoré sa vyskytujú až u 90% tehotných žien. Môžu byť zapríčinené reakciou na kombináciu niektorých liekov a slnečného žiarenia, antikoncepciu alebo nevhodnou kozmetiku.

Protizápalová hyperpigmentácia

Zápalové ochorenia kože môžu spôsobovať zvýšenú tvorbu pigmentu. Akné a jazvy vzniknuté po zahojení hnisavých rán sú častou príčinou hyperpigmentácie. Aj iné ochorenia (ako napríklad opary a plesňové infekcie) majú za následok nadmernú tvorbu pigmentu

 


Nezabúdajte na prevenciu

Prevencia je z hľadiska výskytu hyperpigmentácie veľmi dôležitá. Správny prístup k vašej pokožke vám totiž pomôže predísť nechcenej tvorbe pigmentu. Vašej pokožku potešíte najmä ak

  • budete pri pobyte na slniečku používať kvalitnú ochrannú kozmetiku.
  • budete používať čisto prírodnú kozmetiku bez dráždivých zložiek a parfémov.
  • nebudete podceňovať zápalové kožné reakcie.
  • budete pravidelne navštevovať dermatológa pre kontrolu vašich znamienok.

ETANI Kyselina askorbová Pure Serum 30 ml

 

Ako si poradiť s hyperpigmentáciou?

V boji proti hyperpigmentácii vám pomôže kvalitná kozmetika s obsahom účinných látok, ktoré vašu pleť vybielia, dostatočne vyživia a navyše jej poskytnú ochranu. Pre starostlivosť o pleť je vhodné zvoliť najmä séra s obsahom kyseliny askorbovej, ktorá spomaľuje starnutie kože spôsobené vonkajšími vplyvmi a chráni bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Kyselina askorbová je čistý vitamín C, ktorý je veľmi silným antioxidantom. Táto účinná látka odstraňuje pigmentové, ale aj starecké škvrny, červenkastú pokožku a dokonca prispieva aj k zlepšeniu aknóznej pleti. Kyselina askorbová je látka potrebná tiež pre obnovu buniek.

Skvelou alternatívou pre pohodlnú aplikáciu tejto látky a najlepšie výsledky má ETANI KYSELINA ASKORBOVÁ PURE SERUM, čo je čistý koncentrát kyseliny askorbovej. Toto sérum šetrne vybieli vaše pigmentové škvrny a zjednotí tón vašej pleti. Pri pravidelnom používaní bude vaša pleť nielen bez hyperpigmentácie, ale tiež z nej viditeľne ubudnú vrásky.