Ako vybrať správnu kozmetiku

Chcete svojej pleti dopriať všetko, čo potrebuje? Odhaľte svoj typ pleti a zaistite jej starostlivosť priamo na mieru.

Kvalitu a vitalitu pleti ovplyvňuje veľa faktorov. Medzi tie zásadné patrí pitný režim, životný štýl alebo zlozvyky v podobe fajčenia, sladkostí či slnenia bez dostatočnej ochrany. Najväčší vplyv na našu pleť však majú kozmetické produkty, ktoré dennodenne používame. Hoci krémy, séra či masky na svoju pokožku aplikujeme v dobrej viere (chceme predsa pleti dodať potrebné živiny a urobiť pre svoju krásu niečo navyše), stáva sa, že je efekt často opačný. Mnohokrát je taká starostlivosť príčinou nežadúcich kožných reakcií, vyrážky, akné a celkového zhoršenia kvality pleti. Prečo? Môže za to nesprávny výber kozmetiky. Preto pred tým, než sa rozhodnete svojej pokožke dopriať akúkoľvek starostlivosť, je nevyhnutné vedieť, aký typ pleti presne máte.

Odhaľte pomocou ľahkého testu svoj typ pleti

Pokiaľ si nie ste úplne istá, aký typ pleti v skutočnosti máte, môžete si urobiť jednoduchý test v pohodlí domova a to v týchto krokoch:

  • Tvár starostlivo umyte, osušte a pol hodiny počkajte, než sa pustíte do testovania.
  • Zoberte savú papierovú vreckovku alebo obrúsok a pritlačte ho na problematické miesta (čelo, nos, brada a tvár).
  • Test pleti vyhodnocujte pohľadom na obrúsok oproti dennému svetlu.

2

Vyhodnotenie

Obrúsok je priehľadný a presiaknutý na skrz – máte mastnú pleť.

Obrúsok nie je priehľadný, objavujú sa na ňom malé čiastočky kože – máte suchú pleť.

Obrúsok má rôzne stupne priehľadnosti – máte zmiešanú pleť.

Obrúsok je jemne priehľadný (ani nasiaknutý, ani úplne suchý) – máte normálnu pleť.

Citlivú pleť rýchly domáci test síce neodhalí, poznať to však môžete pomocou znakov v podobe častej tvorby akné, zarudnutej pokožky a iných kožných reakcií na bežnú kozmetiku.

Starostlivosť ušitá priamo na mieru 

Keď už máte predstavu o tom, aký máte typ pleti, môžete ľahko zvoliť takú kozmetiku, ktorá podporí vašu krásu a zároveň prospeje potrebám pokožky.

Normálna pleť

Normálny typ pleti je bezpochyby snom každej ženy. Pokožka dobre znáša kozmetické prípravky, produkuje primerané množstvo mazu a vyznačuje sa jemnými, nezapálenými pórmi. Aby však pleť nestratila ani kúsok zo svojej prirodzenej krásy, je potreba sa o ňu s láskou starať. V ideálnom prípade preto nezabúdajte na kvalitné každodenné odlíčenie a tiež včasné doplňovanie kyseliny hyaluronovej a kolagénu, ktoré podporia tvorbu dôležitých látok pre jej pôvab a zdravý vzhľad.

 Pre normálnu pleť môžete vyskúšať:

Zmiešaná pleť

Zmiešaná pleť patrí k najčastejším typom pleti, ktorá v sebe kombinuje znaky mastnej, suchej aj normálnej pleti. Príčinou je najmä nerovnomerná činnosť mazových žliaz. V oblasti čela, nosu a brady (takzvanej T-zóne) je mastnejšia, v tejto časti môžete objaviť tiež černe, biele aj zapálené komedóny. V okrajovej (periférnej) časti býva pleť buď mastná a normálna alebo mastná a suchá. Z hľadiska ošetrenia býva zmiešaná pleť trochu náročnejšia. Stredné partie je totiž treba ošetrovať ako mastnú pokožku, zatiaľ, čo periférnej časti je nutné venovať starostlivosť navrhnutú pre normálnu a suchú pleť. Pre elimináciu mastnoty je kľúčové šetrné a pritom účinné odlíčenie, na ktoré by mala nadväzovať hodnotná výživa v podobe kyseliny hyaluronovej a kolagénu. Je však tiež dôležité nezabúdať ani na ošetrenie suchších častí, s čím skvelo pomôže napríklad slivkový olej.

Slivkový olej dokáže pleti poskytnúť vysokú ochranu pred voľnými radikálmi a navyše má protizápalové vlastnosti, čím je vhodný aj pre citlivejší typ pleti. Medzi ďalšie benefity patrí schopnosť hydratácie, redukcia kruhov pod očami a podpora vláčnosti pokožky. Neupcháva póry a nezanecháva nepríjemný pocit mastnoty. 

Pre zmiešanú pleť môžete vyskúšať:

IMG_0395

Suchá pleť

Suchá pleť sa na prvý pohľad javí ako tenká, krehká a bledá. Pretože mazové žľazy nepracujú dostatočne tak, ako by mali, postráda lesk a často sú na nej vidieť aj krvné vlásočnice. Pretože suchá pleť má menšiu rohovú vrstvu, je aj menej odolná proti nepriaznivým vonkajším vplyvom. Na suchej pleti sa ukazujú prejavy starnutia o veľa rýchlejšie, než na inom typu pleti, a preto je nutné sa o ňu pravidelne starať. Pre suchú pokožku je viac, než čokoľvek iné, dôležitá hĺbková hydratácia. Pre tento účel sa skvelo hodí nočný krém s marhuľou, ktorý sa postará o hydratáciu pleti počas vášho spánku. Marhuľový olej v kombinácii s avokádovým olejom a bambuckým maslom podporujú regeneráciu pleti po náročnom dni, poskytujú jej potrebné živiny a stimulujú tvorbu nového kolagénu.

Pre suchú pleť môžete vyskúšať:

Top sada na sítě

Mastná pleť

Pre mastný typ pleti sú okrem zvýšenej produkcie mazu tiež charakteristické rozšírené póry, vďaka ktorým má pleť sklony k tvorbe čiernych bodiek a akné. Mastný typ pleti nezriedka reaguje na kozmetické produkty podráždením, v krajnej situácii až alergickou reakciou. Preto je treba takej pleti venovať zvýšenú starostlivosť predovšetkým v oblasti hygieny, a to za pomoci odličovacáích prípravkov na báze peny. Z hľadiska dennej aj nočnej starostlivosti by ste sa mala zamerať skôr na dobre vstrebateľné a ľahké krémy či séra. Vyhýbať by ste sa naopak mala olejovým produktom, ktoré zvyšujú produkciu mazu.

 Pre mastnú pleť môžete vyskúšať:

3

Citlivá pleť

So zvýšenou citlivosťou sa môžeme stretnúť u všetkých typov pleti a to ako u mladších, tak aj zrelých žien. Citlivá pleť sa prejavuje predovšetkým zarudnutím, opuchmi, svrbením či pálením v súvislosti s použitím kozmetiky, alebo ako reakcia na mechanické podráždenie. Príčinou býva predovšetkým obsah konzervantov či parfumácie v kozmetike. Vhodné je teda použitie čisto prírodných produktov, ktoré poskytnú citlivej pokožke šetrnú starostlivosť, zároveň ju zásobia vitamínmi, antioxidantami aj nenasýtenými mastnými kyselinami. Skvelou voľbou je potom v tomto ohľade napríklad opunciový olej, ktorý je vhodný aj pre veľmi citlivú pleť. Pomáha udržiavať jej pružnosť, dostatočnú hydratáciu a efektívne tiež spomaľuje jej starnutie.

Pre citlivú pleť môžete vyskúšať:

Starnúca pleť

Starnúci typ pleti je typický zvýšenou dehydratáciou pokožky, ktorá je na pohľad bledšia a jemnejšia. Spravidla sa objavuje aj hyperpigmentácia rôzneho charakteru, hemangiomy aj zmeny v ochlpení. Pokožky vplyvom straty kolagénneho a elastického väziva stráca svoju pružnosť a pevnosť, objavujú sa vrásky a pletence sú viditeľne degenerované. Patrné je tiež iné rozloženie tuku. Proces starnutia sa však odvíja podľa typu pleti a jeho priebeh je úplne individuálny. Starnúca pleť potom zo všetkého najviac ocení predovšetkým kvalitnú hydratačnú starostlivosť bohatú na vitamíny, antioxidanty aj tuky. Prospešné je tiež pravidelné doplňovanie kyseliny hyaluronovej a kolagénu, čo sú zložky, ktoré pokožka s pribúdajúcimi rokmi postupne stráca a nedokáže ich prirodzene obnoviť. A práve táto dvojica je podstatná pre udržanie pevnej a pružnej pokožky s minimom nedokonalostí.

Pre starnúcu pleť môžete vyskúšať:

IMG_4721