Súčasťou našich životov sa bohužiaľ stalo každodenné nosenie rúška či inej ochrany tváre. Chránime tak nie len seba, ale aj ostatných. Naša pleť pod touto ochranou trpí, je podráždená a môže sa objaviť akné, svrbenie, zarudnutie alebo iné kožné problémy. Opatrný musia byť predovšetkým ľudia s citlivou a problematickou pleťou. Ako sa teda starať o pokožku, aby pod rúškom toľko netrpela?

Čisté rúško

„Prevencia podráždenia pleti spočíva jednak v starostlivosti o kožu tváre a jednak v starostlivosti o rúško. To by malo byť pri nosení absolútne čisté a suché. Po každom použitiu by sme mali rúško vyprať – ideálne ho vyvariť, a pritom použiť vyskúšaný prací prostriedok, popr. prací prostriedok na citlivú kožu, a zabudnúť na aviváž. Sušiť môžeme v sušičke, žehliť s naparovaním a nechať ho potom voľne preschnúť,“ odporúča dermatoložka MUDr. Vladena Fifková.

Kvalitná očista pleti

Kvôli nedostatku čerstvého vzduchu z nosenia rúška je pokožka unavená a dehydrovaná, preto je nutné zbaviť ju všetkých nečistôt, odumretých buniek a zrohovatenej vrstvy a dôkladne ju hydratovať. Čistite si pleť ráno aj večer ideálne našou ETANI Hydratačnou odličovacou penou. ETANI Hydratačná odličovacia pena je vhodná na každodenné odlíčenie, umytie a hĺbkové vyčistenie pleti. Pena regeneruje podráždenú, zarudnutú, rozpraskanú a poškodenú pokožku a maximálne šetrné zloženie je vhodné pre všetky typy pleti, vrátane citlivej a ekzematickej. Navyše obsahuje dizinfekčné zložky.

Maximálna hydratácia

Pri nosení rúška dochádza k neustálemu otieraniu pokožky o látku a tá trpí nedostatkom čerstvého vzduchu. Všetky tieto faktory majú za následok vysušovanie vašej pleti. Odporúčame teda vyhnúť sa make-upu, ktorý pleť viac unaví, zanesie a upchá póry. Ako prevenciu používať osvedčenú kozmetiku. Na dennú hydratačnú starostlivosť je vhodná ETANI Kyselina hyaluronová, ktorá vám zaistí silnú hydratáciu a regeneráciu. Dokáže pojať až 1000 násobok vody, než je jej hmotnosť. Tým dokáže preniesť hydratáciu do kožných buniek, ktoré sú potom hydratované a rýchlejšie sa obnovujú. Účinnú nočnú hydratáciu vám zaistí balíček Nočná regenerácia pre vašu pleť.

 

Zarudnutie pleti

„Snáď najväčšie problémy s pleťou teraz zažívajú s nosením rúška ľudia s citlivou pokožkou, náchylnou k zarudnutiu a praskaniu žiliek. Ich vznik je dôsledkom zníženej funkcie elastických vlákien žilnej steny. Tá postupne stráca pružnosť, kvôli ktorej dochádza k trvalému rozšíreniu kapilár, ktoré sú potom viditeľné pod kožou. Pokiaľ sa vhodným spôsobom o takto citlivú pleť nestaráme, dochádza k rozsáhlejším prejavom precitlivelosti pleti, čo môže dlhodobo viesť k vzniku kuperózy, čo je trvalé zarudnutie s rozšírením malých povrchových ciev,“ upozorňuje Denisa Jasinská z portálu o kozmetických trendoch Inspirace.essente.cz. Preto je potreba sa o pleť pravidelne starať derma kozmetikou obsahujúcou zložky, ktoré spevňujú cievky a predchádzajú ich ďalšiemu poškodeniu.

Akné

V tkanivách pokožky vznikajú hlboké zápaly, ktoré sa ťažko a dlho hoja. Kozmetické prípravky určené na problematickú a aknóznu pleť majú za úlohu ničiť zápalové procesy v koži. Bohužiaľ, bežné krémy nie sú na takto problematickú pleť vhodné, pretože potrebuje špeciálnu a dlhodobú starostlivosť. U akné spôsobeného hormonálnou nerovnováhou môžete vyskúšať našu novinku Maca 3v1.

Peeling

Hlavnou úlohou peelingu je odstrániť odumreté bunky na povrchu vašej pokožky. Pleť sa zjemní, vyčistí a potom sa účinné látky z krému lepšie absorbujú. Tu bohužiaľ platí heslo čím menej, tým viac, lebo častým čistením peelingom môžete pleť zbytočne podráždiť. Peeling tiež nie je vhodný v prípade, že máte na tvári zapálené pupienky, trpíte ekzémom či lupienkou, zvýšte svoju opatrnosť aj pri veľmi citlivej pleti.

 

Zdroj: 

https://www.idnes.cz/onadnes/moda/rouska-plet-pece-kosmetika-dermatolog-rady-tipy.A200327_152715_modni-trendy_job

https://www.sensualite.cz/magazin/jak-pecovat-o-plet-pod-rouskou-/