Luxusný kameň s radom prekvapujúcich účinkov. Taký je ametyst, o ktorom si práve niečo povieme.

V posledných rokoch sa používanie vzácnych a drahých kameňov stáva akýmsi znovu objaveným trendom. Možno je to práve preto, že väčšina z nás je unavená z moderného sveta a radšej sa preto vraciame späť k prírode, ktorá nám v mnohých ohľadoch pomáha. A inak tomu nie je ani v prípade vzácnych minerálov. V čom spočíva ich jedinečnosť a kúzlo?

Drahé kamene sú spojené s bohatou históriou

Občas sa môže zdať, že vzácne kamene sú obľúbecom niekoľkých málo posledných rokov. Avšak nie je tomu tak. Drahé nerasty majú svoje pevné miesto v histórii, ktorá siaha až do obdobia staroveku. Ľudia v silu prírodných kameňov verili, rovnako ako liečitelia v Číne, Japonsku aj starom Egypte, ktorí s ich pomocou pomáhali ku zdravému a plnohodnotnému životu. Boli presvedčení, že práve drahé kamene pomáhajú obnovovať harmóniu a tiež zdravý tok energie v ľudskom tele. Platilo, že preto, aby bol človek zdravý, šťastný a spokojný, je treba odstrániť blokády, oslabiť nadbytočné a posilniť oslabené. Vzácne kamene spolu s bylinkami boli teda v tej dobe u vyspelých kultúr cestou, ako sa zbaviť všetkých neduhou, bolestí a tiež možnosťou, ako motivovať organizmus v samo liečení. Veľa liečiteľov však kamene používala odlišným spôsobom, najmä v momente, kedy sa ich liečivá sila spájala s astrologickým znamením.

Vzácne minerály sú svetovým pokladom

Drahých minerálov existuje celý rad. Niektoré z nich pochádzajú z rôznych kontinentov, veľa kameňov ale nájdeme aj u nás v Českej republike. Skvelým príkladom je práve ametyst, ktorého nálezisko objavíme v Brazílii, Uruguay, ale aj v našej vlasti. Významné nálezisko prírodných ametystov v drahokamovej kvalite môžeme nájsť na Vysočine, a to najmä v okolí Budeč, Nové Veselí alebo Česká Mez. V týchto lokalitách potom môžeme objaviť krásne fantómy (kryštály vnútri kryštálov, ktoré sú dôsledkom zastavenia vývoja a následného rastu kameňa) aj žezla (forma ametystu s úzkou základňou a rozširujúcim sa vrcholom). Pokiaľ by sme zostali na Vysočine a pátrali v dedinkách Kojatín, Hostákov alebo Bochovice, objavíme ďalšiu zaujímavosť – žilné hradbové ametysty prepojené s kremeňom.

https://www.etanikozmetika.sk/produkt/etani-masazny-valcek-jade-roller-ametyst/

Ametyst – luxusný kameň s výnimočnou symbolikou

Každý drahý kameň vyniká jedinečnými a osobitnými účinkami aj jasnou symbolikou. Ametyst je považovaný za univerzálny kameň. Jeho vnútorná sila vám pomôže uvoľniť napätie a stres, ktorý v sebe za celý deň nahromadíte, zníži pocit nervozity aj návaly agresie a pomôže vám obnoviť duševnú rovnováhu. Ametyst je taktiež tým pravým kameňom, pokiaľ trpíte prepracovaním, nepokojným spánkom alebo syndrómom vyhorenia. Jeho unikátne účinky pozitívne pôsobia na energiu celého tela aj funkciu orgánov. Ametyst je tiež správnou voľbou v prípade, že túžite po spokojnom súžití so svojím partnerom, pretože harmonizuje vzťahy medzi mužom a ženou. Aby fungoval presne tak, ako od neho očakávate a jeho účinky boli čo najväčšie, nabíjajte svoj ametyst pravidelne mesačnou energiou.

Ametyst je taktiež považovaný za kameň citového súznenia a prebúdza v nás lásku, obetavosť a nezištnosť. Priaznivo pôsobí aj na tvorivosť a podporuje inšpiráciu. V kresťanstve je ametyst symbolom cudnosti, pokory a čistoty. Vedie svojho majiteľa k viere v Boha, zaháňa strach z budúcnosti a zo smrti a dáva mu pocit bezpečia aj vnútorného pokoja. Práve z týchto dôvodov je ametyst vhodným kameňom pri psychických ťažkostiach a neurózach. Podporuje silnú vôľu a s jeho pomocou bude ľahšie odvykanie rôznych závislostí. Najčastejšie je ametyst používaný pri bolestiach hlavy a migrénach.

Ako ametyst správne používať?

Je treba si uvedomiť, že všetky drahé kamene (a to vrátane ametystu) pôsobí len vtedy, keď ho máte u seba. V prípade, že chcete s ich pomocou harmonizovať energiu, vniesť stabilitu do svojho života a používať ich ako svojich ochrancov, môžete ich nosiť napríklad v kapse alebo ako šperk. Pokiaľ však chcete vďaka kameňom relaxovať alebo z nich načerpať liečivú silu, môžete ich prikladať na bolestivé miesta alebo s nimi robiť masáže tela, tváre aj dekoltu. K tomu sa napríklad skvelo hodí špeciálny roller, ktorého neoddeliteľnou súčasťou je ametyst. S jeho pomocou tak môžete robiť blahodarné masáže nie len na tvári, ale aj na bolestivých miestach a dopriať si luxusnú starostlivosť s mnohými benefitmi.

Nezabúdajme na očistu kameňa

Rovnako ako všetky kamene, tak aj ametyst je treba pravidelne čistiť. Počas každého kontaktu s vami totiž do seba čerpá všetko zlé – stresy, bolesti, duševnú aj telesnú disharmóniu. Po každom používaní preto kameň umyte teplou vodou a ponorte na niekoľko hodín do osolenej vody. Následne ho nechajte niekoľko hodín na slnečnom alebo mesačnom svetle.

ZDROJ:

https://www.drahekamenyonline.cz/ametyst-ucinky-vlastnosti/

https://www.lecivasilamineralu.cz/Ametyst-a5_61.htm

https://cpzp.cz/clanek/1412-0-Kamen-pro-zdravi.html