Naša kozmetička nie je len kozmetičkou, ale aj odborníčkou na zloženie kozmetických produktov. Minulý mesiac absolvovala ďalší zo série kozmetických seminárov. Čo všetko sa dozvedela a čo by ste možno mali vedieť aj vy si prečítajte v nasledujúcom článku, ktorý napísala naša kozmetička Bára.


Priebežné rozširovanie znalosti v oblasti kozmetiky pre mňa bolo a je nedeliteľnou súčasťou mojej práce. Domnievam sa, že každá kozmetička, ktorá k svojej profesii pristupuje zodpovedne a berie ju tiež ako svoj koníček, rada sa vzdeláva a rozširuje obzory a znalosti. Preto je pre mňa každý zaujímavý kozmetický seminár výzvou a veľkým prínosom.

Absolvovala som odborný seminár s názvom ,,Kozmetické ingrediencie”. Školenie usporiadala vzdelávacia inštitúcia Inspiring beauty academy a prebiehalo v nových priestoroch budovy Meteor.

Na tento kurz som sa prihlásila so zámerom rozšíriť svoj prehľad o ingredienciách kozmetických produktov a tiež som chcela získať hlbšie pochopenie zloženie prípravkov, ktoré ponúkame.

Hneď ako som vstúpila do miestnosti, dýchala na mňa pozitívna a priateľská atmosféra. V tréningovej hale bolo občerstvenie a veľmi milí učitelia, ktorí privítali priateľsky nie len mňa, ale všetkých účastníkov. Seminár sa konal celý deň a bol vynikajúci. Dovoľte mi stručne predstaviť zaujímavé témy a dostať sa trochu bližšie k priebehu celého dňa.

Ako hlavná prednášajúca sprevádzala poslucháčky celým programom chemická špecialistka Ing. Eva Ringlová, absolventka odboru Technológia tukov, detergentov a kozmetiky na Technologickej fakulte Univerzity Tomáša Baťu v Zlíne, ktorý sa v tomto odbore ďalej vzdelávala taktiež v Švédsku. Z môjho pohľadu účastníčky a kozmetičky boli znalosti pani Ringlovej neuveriteľné a považujem ju za naozajstnú odborníčku.

Venovali sme sa najmä alergiám, konzervantom, parabénom, éterickým a minerálnym olejom, tenzidom a ďalším účinným látkam ako sú ceramidy, liposómy, vitamíny, tuky a oleje.

Všetky spomínané zložky môžu byť obsiahnuté v kozmetických prípravkov, ktoré bežne používame a ktoré môžu pleti prospievať, ale tiež veľmi uškodiť. Napríklad minerálne oleje znižujú stratu vlhkosti až o 90% ale zároveň upchávajú póry a spôsobujú úbytok lipidov v pokožke. Tvoria na pokožke nepriepustný film, ktorý obmedzí vlastnú tvorbu nevyhnutných lipidov. To vedie k tenšej pokožke tzv. Labello efektu.

Ďalšou zaujímavou témou, ktorú sme na seminári preberali, sú alergie: Ako predchádzať kontaktnej dermatitíde a čo ju najčastejšie spôsobuje. Najčastejším spúšťačom kontaktnej dermatitídy sú exogenné látky, tzv. alergény, najčastešie tenzidy, konzervanty a parfumácie. V tomto ohľade sa dá výrobcom kozmetiky odporučiť maximálne využitie látok, ktoré sa v pleti prirodzene vyskytujú.

Bežný spotrebiteľ sa sám v stále nových kúzlach kozmetického priemyslu vyzná len ťažko. Preto je veľmi dôležité vedieť sa o týchto veciach poradiť so svojou kozmetickou poradkyňou či kozmetičkou. Predítete tak mnohým komplikáciám, ktoré by mohli vyvolať neodborný výber kozmetického prípravku.

Program bol veľmi bohatý, a preto ho nebudem popisovať do všetkých podrobností. Medzi najobtiažnejšie časti sa dajú zaradiť výklady chemických vzorcov a krkolomných názvov chemických zlúčenín. Je ich naozaj veľa. Skúste sa niekedy pozrieť na obal svojho obľúbeného kozmetického prípravku. Možno sa budete diviť, koľko rôznych ingrediencií obsahuje a pod akými názvami sa ukrývajú. Túto látku by nebolo možné zvládnuť v rámci jednodňového školenia, a preto som si na seminári zakúpila knihu s názvom “Posúdenie obsahových látok v kozmetike na základe označenia INCI”. Tá mi bude verným pomocníkom v našom salóne.

Každá preberaná téma by si samozrejme zaslúžila samostatnú prednášku, ktorá by mohla trvať niekoľko hodín. Jednotlivé témy sme otvárali ako Pandorinu skrinku. S veľkou zvedavosťou, ale tiež s obavami, či danej téme budeme dostatočne rozumieť. Informácií bolo naozaj veľa.

Máte dotazy ohľadne zloženia kozmetiky a nedarí sa vám v tejto oblasti zorientovať? Napadajú vás niektoré ingrediencie a radi by ste poznali ich vplyv na pleť? Alebo ste veľké či začínajúce kozmetické štúdio a rozhodujete sa, aká kozmetika zodpovedá podľa zloženia vaším predstavám?

Neváhajte na mňa akokoľvek obrátiť. Som vám k dispozícií v poradni, na telefóne +420 739 610 850 a emaile obchod@etani.cz alebo ma príďte navštíviť priamo do prezentačného salónu ETANI na Prahe 5, ochotne sa s vami o všetky znalosti podelím.

Na záver by som chcela prostredníctvom tohto článku poďakovať špecialistom inštitútu Inspiring Beauty, že takýto seminár, kde nejde iba o propagáciu určitej kozmetickej firmy či značky, usporadúvajú. Moja vďaka patrí tiež pánu Kameníčkovi, majiteľovi kozmetickej značky ETANI, ktorý mi umožnil tento seminár absolvovať a priebežne rozvíjať môj odborný profil. Ide o neoddeliteľnú súčasť našej stratégie a o dôsledné zvyšovanie kvality služieb poskytovaných našim zákazníkom.

Kto je naša kozmetička?

Barbora Němcová sa kozmetike venuje už 8 rokov. Študovala nie len v Čechách, ale aj v Taliansku v Bergame na prestížnej škole pre kozmetičky Scuola Internazionale di Estetica Locatelli. Pracovala niekoľko rokov v kozmetických salónoch a jeden z nich dokonca vlastnila.

A čo ju na jej profesii, ktorá je jej koníčkom najviac baví? “Kozmetika a kozmetická starostlivosť dokáže ľudom spraviť radosť a zlepšiť deň. Sami vidia ten rozdiel, keď používajú vhodnú kozmetiku a vrátia sa spokojný a nadšený. A ja mám vďaka nim radosť, že moje znalosti a prístup majú zmysel. Nech je to zažité klišé ale krásna a zdravá pleť je odrazom vnútorného zdravia.” hovorí s úsmevom na tvári Bára.

Súčasť týmu ETANI sa stala v roku 2016 a je to práve ona, kto je u nás najväčším expertom na kozmetické produkty a kozmetickú starostlivosť vrátane tej salónnej. Môžete sa s ňou stretnúť v našom prezentačnom kozmetickom salóne, kde vám zadarmo urobí diagnostiku pleti a kozmetické poradenstvo. Pokiaľ zavoláte alebo napíšete o radu alebo objednávku, bude to práve Bára, ktorá sa o vás postará, poradí vám alebo všetko ochotne zariadi.