Čo je to vitamín C?

Vitamín C alebo kyselina L-askorbová je veľmi dôležitý vitamín, ktorý sa podieľa na mnoho biochemických procesoch v ľudskom organizme. Väčšina zvierat a rastlín má schopnosť ho syntetizovať, pričom ľudský organizmus ich musí prijať z potravy. Je pre nás teda esenciálnym vitamínom.

Prečítajte si viac o jeho jedinečných vlastnostiach a sile, ktorú obsahuje.

Rozprávka o 1000 a 1 názve vitamínu C
Existuje mnoho foriem vitamínu C. Nie len na potravinách, ale aj v kozmetike sa môžte najčastejšie stretnúť s názvami typu: kyselina akorbová, askorbyl fosfát (stabilizovaný vitamín C), askorbylpalmitít (ester vznikajúci reakciou kyseliny askorbovej a kyseliny palmitovej), askorbyl glukosid (účinný a jemný derivát vitamínu C).

Ako dokáže vitamín C spomaliť starnutie buniek?

Posledné výskumy vitamínu C sa sústreďujú na jeho miesto v boji proti voľným radikálom. Vitamín C totiž dokáže v tele fungovať ako veľmi účinný antioxidant. Antioxidanty hrajú kľúčovú v boji proti prevencii vzniku niektorých chronických ochorení, ako sú napríklad rakovina, ochorenie srdca, mŕtvica, Alzheimerova choroba alebo šedý zákal. A aká je teda funkcia antioxidantov v tele? Jednoducho povedané to znamená, že dokážu chytať v organizme voľné radikály kyslíka a tým chrániť bunky a celý organizmus proti oxidačnému stresu, starnutiu buniek aj celého tela. Dokážu byť akousi prirodzenou prevenciou nie len proti ochorenia, ale udržujú naše telo vitálne a mladé.

Prečo dokáže vitamín C odstrániť vrásky?

Kyselina askorbová je nevyhnutnou pomôckou pri biosyntéze kolagénu (typ I a III) a elastínu. Kyselina askorbová má schopnosť zvyšovať syntézu kolagénu, čím zvyšuje silu a elasticitu pokožky. Výsledkom je rýchlejšie vyhladenie vrások a spevnenie ochablej pokožky. Vitamín C sa tak ukázal byť účinným nástrojom v boji proti starnutiu nielen v tele, ale aj v koži. Má tiež protizápalové účinky, takže kozmetické prípravky vitamínu C môžu byť tiež odporúčané ženám s problematickou pleťou.

Čo je to melanín?
Melanín je pigment zodpovedný za farbu kože a je schopný absorbovať svetlo a ultrafialové žiarenie. Okrem ochrannej funkcie spĺňa aj termoregulačnú funkciu. V ľudskej koži je produkcia melanínu stimulovaná UVB žiarením, keď je pokožka vystavená nadmernému slnečnému žiareniu.

Prečo je vitamín C považovaný za účinnú zbraň proti pigmentovým škvrnám?

Vitamín C a jeho deriváty môžu účinne spomaľovať biosyntézu farbiva melanínu v hnedej pokožke vďaka svojej štruktúre, pričom zabraňujú lokálnej akumulácii tohto farbiva v pokožke. Táto jedinečná vlastnosť sa používa na bielenie pigmentových a stareckých škvŕn na koži už veľa rokov. Pretože pravidelné používanie kyseliny askorbovej v sére vedie k viditeľnému odfarbovaniu škvŕn. V našej predajni si môžete kúpiť rôzne produkty na bielenie pokožky v kategórii Bieliaca kozmetika na pigmentové škvrny.

Ako rýchlo sa dajú odstrániť pigmentové škvrny pomocou kyseliny askorbovej?

Rýchlosť vybielenia škvrny je priamo úmerná dobe vzniku a pôvodu škvrny. Pôvod pigmentových škvŕn môže byť UV žiarenie, hormonálna nerovnováh, genetika alebo staroba.

Pokiaľ ide o pigmentáciu spôsobenú hormonálnou nerovnováhou, vybielenie je rýchle a odstránenie škvrny môže byť trvalé. Rovnako ako v prípade pigmentových škvŕn spôsobených slnečným žiarením – tie sú väčšinou povrchové a pri pravidelnej staroslivosti sa strácajú. Starecké škvrny sú spôsobené vekom, a preto je možné bojovať s nimi, ale trvá to dlhšie v mesiacoch. Ak je pigmentácia daná geneticky, škvrna nezanikne, ale postupne ju rozjasní, až kým nebude úplne vybielená.

Vedeli ste…
že slnečné svetlo pozostáva z UVA a UVB lúčov. UVA lúče nás ohrozujú po celý rok a prenikajú do najhlbších vrstiev pokožky, čo spôsobuje predčasné starnutie pokožky. UVB lúče spôsobujú akútne nežiadúce prejavy pokožky, ako je spálenie na slnku atď. UVB žiarenie je nebezpečnejšie, pretože môže poškodiť aj DNA vo vnútri buniek.

Preto nezabudnite chrániť pokožku počas celého roka pred UV žiarením, ktoré spôsobuje pigmentové škvrny. Najlepšie použite ochranný krém s UV filtrom 50 SP SPF 50, aby ste tak zabránili predčasnému starnutiu, vráskam a nežiadúcim pigmentovým škvrnám.

NÁŠ TIP NA KOZMETIKU

V našom sortimente ponúkame sériu produktov, ktoré vám môžu pomôcť v boji proti starnutiu aj ako zbraň proti nechcenej pigmentácií. Tu je krátky rozcestník:

Naša kozmetička pre vás navrhla dve cenovo výhodné sady pre postupné a intenzívne bielenie pleti, aby vaša starostlivosť bola ucelená a výsledok viditeľný.