Vedeli ste, že kyselina hyalurónová dokáže v pleti viac než len redukovať vrásky? A ako vlastne táto veľká molekula na pleť pôsobí? Pre koho je kyselina hyalurónová vhodná? Prečítajte si nasledujúci článok napísaný odbornou kozmetickou poradkyňou.

Ako dokáže kyselina hyalurónová odstrániť vrásky a hydratovať?

Princíp účinku kyseliny hyalurónovej je v tom, že na seba dokáže naviazať milióny molekúl vody. Vďaka tomu potom hydratuje pleť, zlepšuje jej pevnosť a pružnosť podieľa sa na procese vyplňovania vrások. Je prirodzene obsiahnutá v kožnom tkanive, obaľuje kolagénové a elastínové vlákna, čím zvyšuje pevnosť a pružnosť pleti. Zvyšuje a urýchľuje syntézu samotného kolagénu a elastínu v pleti a podporuje tak tvorbu kolagénových a elastínových vlákien, čo je ďalší dôvod, prečo dokáže efektívne pôsobiť na vyhladenie vrások a spevnenie ochablej pleti.

Keď kyselinu hyalurónovú nanesiete na pleť, začne posielať molekuly vody do hlbších vrstiev pleti, kde si tieto molekuly preberá vaša vlastná kyselina hyalurónová. Tá ma vďaka tomu väčší objem a vyplní ochabujúce kontúry pleti, hydratuje pleť v najhlbších vrstvách a tým omladzuje pleť.

Je dokázané, že množstvo kyseliny hyalurónovej s pribúdajúcim vekom klesá, čo vedie k disbalancii vlhkosti pleti, starnutiu pleti a tvorbe vrások.

“V produktoch, ako sú hydratačné krémy a séra, sa molekuly kyseliny hyalurónovej chovajú prekvapivo,” vysvetlila newyorská dermatologička Jessica Krantová internetovému magazínu Blistree.

“Sú klzké a navyše príliš veľké na to, aby ich pleť hlbšie absorbovala. Preto dlho ostávajú na povrchu”.

Pre koho je kyselina hyalurónová vhodná?

Kyselina hyalurónová je vhodná pre každý typ pleti, pretože pracuje na princípu hĺbkovej hydratácie a regenerácie pleti. Hydratácia je vhodná v každom veku (prvé známky starnutia aj zrelá pleť) či už sa trápite so suchou, zmiešanou, mastnou i problematickou a citlivou pleťou. Zároveň je úžasným prostriedkom k redukcií vrások a spomaleniu starnutia pleti (silný antioxidačný účinok).

  • Citlivá pleť ocení regeneračné vlastnosti a extrémne dobrú dermatologickú znášanlivosť.
  • Suchá pleť využije dobré hydratačné vlastnosti tejto látky, schopnosť regulovať vlhkosť pleti a docieliť tak vyváženú hydratáciu pleti.
  • Zmiešaná pleť je vyrovnaná, miznú suché a mastné oblasti, vrátane T-zóny a pleť má dobrú vlhkosť a balanc vody.
  • Mastná pleť je často dehydratovaná (dehydratovaná neznamená mastná). Aj keď vyzerá mastne, chýba jej často hĺbková hydratácia a kvalita podkožného tkaniva.
  • Problematická pleť využije protizápalové vlastnosti kyseliny hyalurónovej, jej hojivé a regeneračné účinky. Pomáha odstrániť jazvy a predchádzať akné.
  • Zrelá pleť s vráskami ocení kyselinu hyalurónovú k spomaleniu starnutia pleti, vyplneniu jemných aj hlbších vrások.
  • Ochablá pleť využije schopnosť kyseliny hyalurónovej vyplňovať medzibunkové priestory v pleti, hydratovať bunky kožného tkaniva a udržať tak tonus a pevnosť pleti.

Využitie kyseliny hyalurónovej v kozmetike:

Krémy, séra, koncentráty

Krémy s kyselinou hyalurónovou už nie sú žiadnou novinkou dermatológie, ale zamerajme sa na účinnosť týchto produktov. Pleťové krémy s kyselinou hyalurónovou často vytvoria iba na povrchu pleti jemný film, ktorý nemá dlhodobý účinok a kyselina hyalurónová je viazaná medzi mastné zložky, ktoré bránia jej aktivite. Omnoho účinnejšie sú séra a čisté koncentráty kyseliny hyalurónovej, ktoré sa jednoducho a v malom množstve nanášajú na pleť, vytvoria ľahký film. Kyselina hyalurónová resp. molekuly vody dokážu preniknúť až do hlbších vrstiev epidermu, pleť hĺbkovo hydratovať a vrásky vyhladiť svojim spôsobom zvnútra.

Dermatologické ošetrenie

Pri ďalšom type ošetrenia pleti s využitím omladzujúcich účinkov kyseliny hyalurónovej sa využíva ultrazvukové vlny (Ultrazvuková špachtľa), laseru alebo prístroja s tenkými ihličkami (mikrodermabrázia). Tieto kozmetické pomôcky a metódy dokážu dopraviť kyselinu hyalurónovú do hlbších vrstiev epidermu, postihnutých oblastí a sú šetrnejšie pre tých, ktorý zrovna nemusia injekcie. Aj tieto ošetrenia však bývajú finančne náročnejšie.

Injekčné výplne

V roku 2003 boli injekčné výplne kyselinou hyalurónovou povolené a od tej doby získali pevné miesto v ponuke kliník estetickej chirurgie. Časom sa dokonca zistilo, že injekčné výplne nielen vyhladzujú vrásky (nosorytné ryhy, vrásky na brade a na tvári), korigujú vtiahnuté jazvy, modelujú a zväčšujú pery a poprsie, ale že sú dokonca schopné stimulovať produkciu kolagénu, čím sa účinok zosilní. Nevýhodou tejto metódy je bolestivá aplikácia, krátkodobý účinok a vyššia finančná náročnosť.

Vplyv kyseliny hyalurónovej

Trošku chémie. Kyselina hyalurónová alebo hyalurón (v organizmoch vyskytujúca sa soľ tejto kyseliny) tvorí jednu z hlavných zložiek medzibunkovej hmoty (nie je súčasť buniek). Podieľa sa na stavbe spojivových, epitelových a nervových tkanív. Vo veľkom množstve sa nachádza v očnom sklovci, synoviálnej tekutine a koži.

Vlastnosti kyseliny hyalurónovej sú pre kozmetický priemysel malým a veľmi účinným zázrakom, pretože dokáže v pleti zadržiavať veľké množstvo vody a udržuje jej konštantnú vlhkosť, pevnosť a zdravie. Podporuje tvorbu kolagénu a elastínu, obaľuje tieto vlákna a zlepšuje tak pružnosť pleti, zároveň vyplňuje vrásky a jemné linky. Zmäkčuje a vyhladzuje kožu, predchádza vznikom strií, eliminuje jazvičky, má protizápalové účinky čo ocenia ľudia s problematickou pleťou a akné. Vie dokonca viazať niektoré toxické ťažké kovy (olovo, kadmium) z prostredia. Chráni bunky pred vstupom vírov a baktérií. Blokuje voľné radikály a pôsobí tak silno antioxidačným účinkom, čo prispieva k spomaleniu starnutia pleti. Ponúkame kyselinu HA ESSENCE ETANI 30ml a ďalšie výhodné balenia tohto produktu.

Kyselina hyalurónová sa vďaka svojej molekulovej štruktúre nedokáže dostať cez kožnú bariéru. Neznamená to však, že tým stráca kyselina hyalurónová svoju účinnosť, práveže naopak! Tkvie napovrchu pleti a naväzuje na seba tisíce molekúl vody (zo vzdušnej vlhkosti aj vody zo séra či koncentrátu, v ktorom je obsiahnutá). Molekuly vody potom kyselina postupne uvoľňuje a tie sa pomaly vstrebávajú do pleti. Dochádza tak k pozvoľnej hĺbkovej hydratácii pleti bez nutnosti mastných kozmetických produktov. Pleť je po aplikácií hladká, hebká, vypnutá a bunky pleti aj medzibunkové priestory sú hydratované a tzv. saturované. Na rovnakom princípe fungujú aj hydratačné pleťové masky s obsahom kyseliny hyalurónovej (Hydratačná maska s kyselinou hyalurónovou Golden Time).

          

Ako zvýšiť účinky kyseliny hyalurónovej?

Účinok všetkých sér a koncentrátov vždy podporíte tým, že zlepšíte spôsob zapracovania týchto účinných látok do pleti. Vyskúšajte napr. kozmetický derma valček, ktorý zvýši prekrvenie kožného tkaniva, zvýši metabolizmus a vstrebanie molekúl vody do hlbších vrstiev pleti. Zároveň stimuluje regeneráciu kože a tým prispieva k tvorbe kolagénových peptidov v podkožnej časti. Derma valček alebo dermaroller je obľúbenou pomôckou obzvlášť u žien so zrelou a ochabnutou pleťou. Pri pravidelnom používaní derma valčeka (2x-3x do týždna) spoločne s kyselinou hyalurónovou je pleť mladšia a spevnená rýchlejšie a výsledok je poznať za kratšiu dobu po aplikácií. Ponúkame cenovo výhodnú sadu kyseliny hyalurónovej a derma valčeka.


Často sa nás pýtate…


Aký je rozdiel medzi povrchovou aplikáciou a aplikáciou pomocou injekcie?

Pri povrchovej aplikácií pomocou sér a koncentrátov pôsobí kyselina hyalurónová na celú pleť, hydratuje ju, vyplňuje vrásky a zvyšuje pevnosť aj pružnosť pleti, chráni pleť a má účinky po celom povrchu. Pri aplikácií injekciou sa látka vpichuje tesne pod kožu, pričom dochádza k výraznejšiemu lokálnemu vypnutiu pleti. Pokiaľ chcete docieliť povrchovú aplikáciu kyseliny hyalurónovej podobného efektu ako pri vpichovaní injekcií, odporúčame kyselinu po nanesení zapracovať do pleti pomocou derma valčeka. Mikroihličky totiž ľahko narušia kožné tkanivo a kyselina sa tak dostane do hĺbky pleti celá, obdobne ako pri mikrodermabrázií či vpichovaní. Po aplikácií kyseliny vždy odporúčame použiť regeneračný či kolagénový krém.

Chcem sa spýtať, či kyselina hyalurónová pomáha aj na hlbšie vrásky, ďakujem.

Určite pomáha, ale nevyhnutná je pravidelnosť aplikácie (ráno a večer). Zároveň odporúčame použiť po aplikácií kyseliny aj koncentrát čistého rybieho kolagénu, ktorý s kyselinou výborne spolupracuje. Docielite tak rýchlejší účinok vyplnenia vrások a spevnenia pleti. (Kolagénový koncentrát Golden Time).

Chodím na injekčnú aplikáciu kyseliny a neviem, či dokáže povrchová aplikácia séra to isté? Alebo mám kombinovať sérum aj vpichy?

Injekčná metóda je invazívna a dochádza tak k rýchlejšiemu lokálnemu vypnutiu pleti aj hlbokých vrások. Avšak pri pravidelnom a dlhodobom používaní koncentrátu kyseliny hyalurónovej, môžte dosiahnuť obdobné výsledky. Koncentrát pôsobí na celú pleť, nie len lokálne ako pri vpichovaní.

Mám kyselinu aplikovať iba na vrásky alebo celú tvár?

Koncentrát či sérum s obsahom kyseliny hyalurónovej odporúčame naniesť na celú tvár, zlepšíte tak pôsobenie, efekt účinku aj celkovú hydratáciu pleti.

Po akej dlhej dobe uvidím výsledky?

Dobrý deň, pri pravidelnom používaní 2x denne (ráno a večer) a správnej aplikácií (vklepaním do kože, masírovaním, derma valčekom) sa výsledky hydratácie dostavujú už v priebehu prvých dvoch týždňov. Elimináciu vrások a spevnenie pleti očakávajte cca za 3 až 4 týždne. Všetko je samozrejme závislé na veku pletu, typu pleti a celkovej starostlivosti o pleť a zdravie.