Maca horská z Peru

Čo je peruánska maca?

Maca (Lepidium meyenii) je rastlina, ktorej koreň sa konzumuje ako potravina a používa sa na lekárske účely. Rastie výlučne v nadmorskej výške 4.000 a 4.500 m. v centrálnych peruánskych Andách, najmä v oblasti Junin plošiny a používa sa tradične na zvýšenie plodnosti. Je to jediná jedlá zelenina, ktorá rastie v takých výškach.

Maca je tiež známa ako „peruánsky ženšen“ (hoci nepatrí do rodiny ženšenu) alebo „peruánska viagra“. Prezývky si získala vďaka tomu, že sa používa ako obľúbený prostriedok pre zvýšenie vytrvalosti, energie a sexuálne funkcie. Obvykle sa užíva ako pilulka, tekutý extrakt alebo prášok.

Na základe vykonaných výskumov a štúdií z roku 2008, vedci zistili, že maca môže pomôcť zmierniť sexuálnu dysfunkciu prirodzeným zvýšením serotonínu v organizme. Do štúdie bolo zapojených 20 ľudí s depresiou, ktorí trpeli sexuálnou dysfunkciou spôsobenou týmito príznakmi. Výsledky ukázali, že maca môže zvýšiť nárast sexuálneho libida. Po viac ako 2000 rokov používajú Inkovia tento koreň ako zdroj energie, výživy a starostlivosti. Koreň maky sa považuje za ‚adaptogén‘, ktorý pomáha čeliť stresu a upravuje tok endokrinného systému.

Kedy siahnuť po mace peruánskej pri výbere doplnku stravy?Žltá maca

 • Únava
 • Neplodnosť
 • Príznaky menopauzy
 • Ženská frigidita
 • Mužská impotencia

V skutočnosti je Maca je považovaná za prírodnú viagru, pretože zvyšuje hladinu testosterónu, normalizuje steroidné hormóny a stimuluje libido. Rovnako minimalizuje príznaky menopauzy a zabraňuje menštruačným kŕčom.

Experimenty vykonané v západných laboratóriách potvrdili, že maca má omladzujúci účinok na reprodukčný systém u mužov i žien. V skutočnosti zvyšuje mužskú plodnosť, pretože pôsobí na dozrievanie a počet spermií, zlepšuje pohyblivosť a schopnosť oplodniť vajíčko.

Maca zvyšuje hladinu kyslíka v krvi, čo má za následok zvýšenú vitalitu a odolnosť. Ako adaptogén reguluje endokrinný systém tým, že pomáha telu vyrovnať sa s duševným a fyzickým stresom. A navyše zlepšuje funkciu neurotransmiterov.

Maca je skvelým doplnkom stravy pre zdravie pre obe pohlavia. Dokáže stimulovať hormóny a zaistiť hormonálnu rovnováhu, čím ovplyvňuje aj kvalitu a zdravie pleti. Ak vás teda trápi akné spôsobené nerovnováhou hormónov v tele, môže pomôcť vyriešiť aj tento problém.

Druhy macy peruánskej:

Maca peruánska rastie v rôznych odrodách, ktoré sa líšia farbou šupky buľvy. Druhy macy majú farbu bielu, žltú, žlto-bielu, ružovú, červenú, fialovú, šedú a čiernu. Ich farba určuje vlastnosti a samotné účinky macy.

 • Jedna z najobľúbenejších mac je žltá maca, tá je vyhľadávaná pre svoju príjemnú sladkastú chuť. Pomáha pri neplodnosti, posilnenie imunity, hormonálnej rovnováhe.
 • Typ červenej macy má blahodárne účinky na kosti, prostatu a podobne ako ostatné macy dodáva energiu a vitalitu.
 • Najsilnejší ekotyp koreňa je maca negra (čierna maca). Tento druh koreňa maca je najsilnejším antioxidantom, ktorý má veľký vplyv na vitalitu, dobrý spánok alebo odbúranie stresu. Zaisťuje psychickú odolnosť, pomáha pri hormonálnej nerovnováhe a posilňuje tiež pamäť.

Ako ovplyvňuje maca organizmus ženy v menopauze?

Štúdia ukázala, že maca celkovo môže pomôcť znížiť úzkosť a depresiu u žien po menopauze. Na účely tejto štúdie bolo oslovených 14 žien po menopauze. Ženy užívali 3,5 g práškovej macy šesť týždňov, potom po dobu šiestich týždňov placebo. Štúdia ukázala, že užívanie macy prispieva k znižovaniu úzkosti a depresie, rovnako ako k zlepšeniu sexuálnych funkcií.

Prínosy užívania koreňa maca sú:

 • Hormonálna rovnováha
 • Zvýšená energia, vitalita a odolnosť
 • Posilnenie pamäti
 • Stimulátor plodnosti a zvýšenie libida

Čierna macaHorská macaPeruánská maca


Odporúčané dávkovanie macy

Dávkovanie sa môže pohybovať od 500 do 2000 mg denne. Avšak dlhú dobu neprekračujte 500 mg denne. Rovnako ako u mnohých bylín alebo doplnkov stravy odporúčame po mesačnom užívaní týždennú pauzu. Táto bylina je dostupná ako prášok, vo forme kapsúl alebo môže byť tiež predaná ako extrakt, ktorého sila sa môže líšiť. Mnoho doplnkov má extrakt v pomere 4: 1.

Prášok Maky môžeme pridať (1 čajová lyžička) do müsli, mliečneho kokteilu, pudingu, koláčov, jogurtu alebo šalátov.

Gelatinizovaná maca

Vyhľadávaná je tzv. gelatinizovaná maca. Jedná sa o pojem odvodený od spôsobu spracovania tejto rastliny, kedy sa odstráni škrob, ktorý je horšie stráviteľný. Vďaka špeciálnemu typu spracovania zostane zachované maximálne množstvo účinných a výživných látok. Na záver sa koreň usuší a zomelie. Takto spracovaná maca sa dobre rozpúšťa a je pre telo lepšie stráviteľná.

Maca je prirodzene bohatá na minerály – vápnik, železo, horčík, selén, obsahuje 10% ušľachtilých bielkovín a 7 esenciálnych aminokyselín. je bohatá na vitamíny – C, B1, B2, B3, B6, B12, E. Je zdrojom potrebných vitamínov a minerálov a tiež je bohatá na fytosteroly – rastlinné steroly schopné odbúravať zlý cholesterol.